Matematică, întrebare adresată de hotiralaur, 9 ani în urmă

va rog e urgent ptr maine
cat va incasa o asociatie agricola pentru rosiile livrate,daca are cultivate 4,5 ha cu rosii,productia la ha este de 15,6 t ,iar pretul de livrare este de 5725lei kg.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de renatemambouko
1
4,5 ha x 15,6 tone/ha=70,2 tone= 70200 kg
70200 kg x 5725 lei/kg=401895000 lei
Răspuns de Utilizator anonim
1
[tex]15,6t= 15600kg \\ 4,5*15600=70 200kg productia totala \\ 70 200*5 725=401 895 000lei a incasat[/tex]
Alte întrebări interesante