Va rog frumos , ajutati-ma ( cls. 5 ) : Pt 15,5 kg de fructe s-au platit 55,18 lei . Afla cat costa 2,3 kg de fructe
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Folosim regula de 3 simpla, nu stiu daca ai invatat.o dar totusi:
15,5 kg.......55,18 lei
2,3 kg.........x lei
15,5/2,3=55,18/x
15,5x=55,18×2,3
15,5x=126,914
x=8,188 lei
Eu doar asa stiu sa rezolv, am invatat.o in sem 2 in a 6 a parca si cand eram in clasele mai mici nici eu nu stiam cum sa le rezolv.
15,5 kg.......55,18 lei
2,3 kg.........x lei
15,5/2,3=55,18/x
15,5x=55,18×2,3
15,5x=126,914
x=8,188 lei
Eu doar asa stiu sa rezolv, am invatat.o in sem 2 in a 6 a parca si cand eram in clasele mai mici nici eu nu stiam cum sa le rezolv.
Răspuns de
3
Rezolvarea se face folosind regula de 3 simpla. Avem:
15,5 kg fructe..........55,18 lei
2,3 kg fructe........... x
![\dfrac{15,5}{2,3}= \dfrac{55,18}{x} \dfrac{15,5}{2,3}= \dfrac{55,18}{x}](https://tex.z-dn.net/?f=+%5Cdfrac%7B15%2C5%7D%7B2%2C3%7D%3D+%5Cdfrac%7B55%2C18%7D%7Bx%7D++)
![x= \dfrac{2,3*55,18}{15,5}=8,188 \ lei x= \dfrac{2,3*55,18}{15,5}=8,188 \ lei](https://tex.z-dn.net/?f=x%3D+%5Cdfrac%7B2%2C3%2A55%2C18%7D%7B15%2C5%7D%3D8%2C188++%5C+lei)
Asadar 2,3 kg de fructe costa aproximativ 8,19 lei.
15,5 kg fructe..........55,18 lei
2,3 kg fructe........... x
Asadar 2,3 kg de fructe costa aproximativ 8,19 lei.
Alte întrebări interesante
Ed. tehnologică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă