Va rog frumos am nevoie urgent!!!!! AM NEVOIE DE CINEVA BUN LA MATEMATICA !!!! <3
O piscina are forma unui paralelipiped dreptunghic cu dimensiunile de 6 m, 25 m si 2,5 m.
a) Aflati cati m² de faianta sunt necesari pentru pavazarea piscinei?
b) Cat costa faianta, daca se cumpara cu 15% mai mult decat este necesar si ca 1 m² costa 75 lei?
c) Cati hl de apa sunt necesari pentru a umple piscina, stiind ca raman 25 cm pana la marginea ei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
a) 6 * 25 + 2(6 * 2,5) + 2(25 * 2,5) =
150 + 30 + 125 =
305 m² faianta
b) 305 + 305 * 15/100 =
305 + 45,75 = 350,75 m² faianta se cumpara
350,75 * 75 = 26306,25 lei
c) 6 * 25 * 2,5 = 375 m³
1 dm³ = 1 l
375 m³ = 375000 dm³ = 375000 l
375000 l = 3750 hl
600 cm * 2500 cm * 25 cm = 37500000 cm³ = 37500 dm³
37500 dm³ = 37500 l
37500 l = 375 hl
3750 - 375 = 3375 hl apa sunt necesari pt. piscina
150 + 30 + 125 =
305 m² faianta
b) 305 + 305 * 15/100 =
305 + 45,75 = 350,75 m² faianta se cumpara
350,75 * 75 = 26306,25 lei
c) 6 * 25 * 2,5 = 375 m³
1 dm³ = 1 l
375 m³ = 375000 dm³ = 375000 l
375000 l = 3750 hl
600 cm * 2500 cm * 25 cm = 37500000 cm³ = 37500 dm³
37500 dm³ = 37500 l
37500 l = 375 hl
3750 - 375 = 3375 hl apa sunt necesari pt. piscina
pisicutacoco:
Multumesc!<3
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă