Chimie, întrebare adresată de danielamaria10, 8 ani în urmă

VA ROG FRUMOSSS!!!!!URGENT!!!!!!
Am nevoie de rezolvare doar la subiectul V, exercițiile 3,4,5

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
1

3.

M.Al(OH)3 = 24+(1+16)3 = 78 g/mol

M.Al2O3 = 2x27+3X16 = 102 g/mol

780g                     n moli

2Al(OH)3 --toC--> Al2O3 + 3H2O

2x78                        1

=> n = 780x1/2x78 = 5 moli Al2O3

5 moli                m g

2Al2O3 --toC--> 4Al + 3O2

  2                     4x27

=> m = 5x4x27/2 = 270 g Al s-ar fi obtinut in total daca nu ar fi fost pierderile de 5%

=> 100%-5% = randament 95%

100% ................ 270g

95% .................... Cp = 256,5g Al

4.

100% ....................... 580g Al impur

98% ......................... mp. = 568,4 g Al pur

568,4g       m g

   2Al   +    3Cl2 --> 2AlCl3

  2x27       3x71

=> m = 568,4x3x71/2x27 = 2242 g Cl2 consumat

5.

Al(OH)3 = baze

Al2O3 = oxizi metalici

Al = substante simple , metale

AlCl3 = saruri


danielamaria10: MULTUMESCCCCC!!!!!!!!!!
Alte întrebări interesante