Fizică, întrebare adresată de idk7484, 8 ani în urmă


VĂ ROG MULT AJUTAȚI-MĂ!

DAU COROANĂ!

MULȚUMESC!​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de vapruciu
1

Răspuns:

Explicație:

Lucrul mecanic = Pxt (puterea x timpul)

t=10 min= 600secunde

deci L=25.000 x 600=15 x 10laasasea

Asta e lucrul mecanic consumat

Lucrul mecanic produs este ridicarea celor 100mc de petrol la 10m inaltime

calculat cu formula mgh

unde m este masa petrolului, g este acc gravitationala, h e inaltimea (cei 6m)

m nu se da si se calculeaza cu formula

m= ro x V x g

unde ro este densitatea petrolului care nici asta nu se da

V se da 100mc

g se stie 9,81 sau iei 10.

Deci afla de undeva din tabele densitatea petrolului, introduci in formula masei (m=ro x V x g) si afli masa, apoi intoduci masa in mgh si afli lucrul mecanic produs.

Randementul este LMprodus/LMconsumat si trebuie sa fie <1.


idk7484: Mulțumesc mult!
Alte întrebări interesante