Va rog mult ajutati-ma ... Ofer 40 puncte pentru o problema si dau coronita!
Calculeaza cantitatea de substanta de ozon care se formeaza din oxigen cu cantitatea de substanta de 9 moli.Care este masa ozonului?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
se da cantitatea de substanta (o2)-9mol
de aflat cantitatea de substanta la (O3)si Masa (O3)
3O2=2O3
V(O3)=9*2/3 m=M*V M=16*3=48 m=(O3)48*6=288g
Raspuns V(O3)=6mol,m(O3)=288g
V-Cantitatea de substanta
de aflat cantitatea de substanta la (O3)si Masa (O3)
3O2=2O3
V(O3)=9*2/3 m=M*V M=16*3=48 m=(O3)48*6=288g
Raspuns V(O3)=6mol,m(O3)=288g
V-Cantitatea de substanta
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă