Va rog mult de tot...
Ofer puncte multe (maxim) si coronita...
❤❤❤
Cat acid sulfuric de concentratie 40% trebuie amestecat cu 200 grame trioxid de sulf pentru a obtine o solutie de acid sulfuric de concentratie 75% ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
solutia de H2SO4 : ms1; c1 = 40% ⇒ md1 = 0,4ms1
SO3 : SO3 + H2O ⇒H2SO4 nH2SO4 = nSO3 = 200/80 = 2,5 moli
md2 = 2,5·98 = 245g
-------------------------------------
solutia finala : ms = ms1 + 200 md = 0,4ms1 + 245 c = 75%
(0,4ms1+245)·100/(ms1+200) = 75
1,6ms1 + 980 = 3ms1 + 600 1,4ms1 = 380 ms1 = 271,428 g
SO3 : SO3 + H2O ⇒H2SO4 nH2SO4 = nSO3 = 200/80 = 2,5 moli
md2 = 2,5·98 = 245g
-------------------------------------
solutia finala : ms = ms1 + 200 md = 0,4ms1 + 245 c = 75%
(0,4ms1+245)·100/(ms1+200) = 75
1,6ms1 + 980 = 3ms1 + 600 1,4ms1 = 380 ms1 = 271,428 g
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă