Va rog repede e pentru test
Osursa cu t.e.m E=18V are curentul de scurtcircuit de 45A . Sa se calculeze rezistenta rezistorului care, legat la bornele sursei, face ca tensiunea in borne sa fie de 15V,. Cat este intensitatea curentului si rezistenta interna a sursei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
r=0,4 I=7,5
Explicație:
Intensitatea la scurtcircuit este raportul dintre tensiunea electromotoare E și rezistența interioară r. De aici îl afli pe r. Apoi din legea lui Ohm pentru un generator (U=E-I*r) calculezi I. Baftă la test!
Anexe:

Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă