Fizică, întrebare adresată de ELENA12344, 9 ani în urmă

Va rog sa ma ajutati!

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de baiatul122001
0

52.

v₀=54 km/h=15 m/s

v=v₀+at<=>0=15-t=>t=15 s

x=v₀t+at²/2=15*15-15²/2=112,5 m


53.

v₀=72 km/h=20 m/s

v=v₀+at<=>0=20+20a=>a=-1 m/s²

x=v₀t+at²/2=20*20-20²/2=200 m

Alte întrebări interesante