Va rog sa ma ajutati am nevoie urgent!
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
15+84=99(daca ar fi cumpărat 4 sucuri și 7 torturi ar fi plătit cu 84 lei mei mult)
__________________________________
1 suc.... 1 tort.... 15 lei / ×4
4 sucuri... 7 torturi....99 lei
(prima linie se înmulțeste cu 4 deoarece trebuie să egală cantitățile)
___________________________________
1) 7-4= 3(torturi în plus)
2) (99-60) :3=13 lei (costă un tort )
3) 13×4=52 lei (costa 4 torturi)
4) 60-58=8 lei (costă 4 sucuri)
5) 8:4=2 lei (costă un suc)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Latina,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Germana,
9 ani în urmă