va rog sa ma ajutati la ex 12,13 si 14. macar ajutati-ma la ce stiti
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
12. Vs = ?
C = 0,125M
m = 2g CaCO3
Cp = 80℅
m CaCO3 = 80/100*2 = 1,6g CaCO3
n CaCO3 = 1,6/100= 0,016 moli
CaCO3 + 2HCl => CaCl2 + CO2 + H2O
nHCl = 2nCaCO3 = 2*0,016 = 0,032 moli
C = n/Vs => Vs = n/C = 0,032/0,125 = 0,256 L = 256 mL sol. HCl
13. m KCl = 1790mg = 1,79g KCl
Vs = 50,4 mL sol. AgNO3
n KCl = 1,79/74,5 = 0,024 moli KCl
AgNO3 + KCl => KNO3 + AgCl
n KCl = nAgNO3 = 0,024 moli
Cm = n/Vs(L) = 0,024/0,0504 = 0,476 moli/L
14. m imp = 2,24g CaO
Vs = 42mL sol. HCl
C = 0,8M
C = n/Vs => n=C*Vs = 0,8*0,042 = 0,0336 moli HCl
CaO + 2HCl => CaCl2 + H2O
n CaO = nHCl/2 = 0,0336/2 = 0,0168 moli
m CaO = 0,0168*56 = 0,9408g pur
p = m pur/ mimpur *100 = 0,9408/2,24*100 = 42 ℅
C = 0,125M
m = 2g CaCO3
Cp = 80℅
m CaCO3 = 80/100*2 = 1,6g CaCO3
n CaCO3 = 1,6/100= 0,016 moli
CaCO3 + 2HCl => CaCl2 + CO2 + H2O
nHCl = 2nCaCO3 = 2*0,016 = 0,032 moli
C = n/Vs => Vs = n/C = 0,032/0,125 = 0,256 L = 256 mL sol. HCl
13. m KCl = 1790mg = 1,79g KCl
Vs = 50,4 mL sol. AgNO3
n KCl = 1,79/74,5 = 0,024 moli KCl
AgNO3 + KCl => KNO3 + AgCl
n KCl = nAgNO3 = 0,024 moli
Cm = n/Vs(L) = 0,024/0,0504 = 0,476 moli/L
14. m imp = 2,24g CaO
Vs = 42mL sol. HCl
C = 0,8M
C = n/Vs => n=C*Vs = 0,8*0,042 = 0,0336 moli HCl
CaO + 2HCl => CaCl2 + H2O
n CaO = nHCl/2 = 0,0336/2 = 0,0168 moli
m CaO = 0,0168*56 = 0,9408g pur
p = m pur/ mimpur *100 = 0,9408/2,24*100 = 42 ℅
Damaya:
multumesc mult
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă