Fizică, întrebare adresată de luna123411, 8 ani în urmă

Va rog sa ma ajuti
daca raspundeti corect ma voi abona​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bcz
1

Răspuns:

in acest caz acceleratia este date de formula

a=v/t unde

v=90km/h=25m/s (cum am aflat?) si

t=10s

Scrii a=v/t=25/10=2,5m/s^2

Concluzie: Raspunsul corect nu se regaseste in enunt!

Presupunem ca raspunsul este a=25m/s^2. in acest caz viteza dupa timpul t=10s va fi

v=a*t=25*10=250m/s=900km/h !!!!!

Deci.......

Succes!

Explicație:

Alte întrebări interesante