Va rog!!! Subiectul 1 adica toata pagina

Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
Explicație:
Ai indicatii in poze!!!!




1.
Primele 10 secunde le parcurge uniform , deci d₁=v*t₁=4*10=40 m
Apoi merge incetinit , cu viteza initiala v₀=4 m/s si viteza finala v=0 , el se opreste in timpul t=12-10=2 s
Aplicam legea vitezei si scoatem acceleratia de franare:v=v₀+at<=>0=4+2a<=>a=-2 m/s²
Din Galileo Galilei scoatem distanta d₂:v²=v₀²+2ad₂<=>0=16-4d₂=>d₂=4 m
Deci distanta totala parcursa este d=d₁+d₂=40+4=44 m
2.
Miscarea rectilinie are proprietatea ca vm=v=const.
Pentru ca d₁=d₂=...=dn=>vt₁=vt₂=...vtn
Deci viteza constanta si acceleratie nula
3.
Energia mecanica a unui sistem izolat in care fortele de tip conservativ este constant .Em=Ec+Ep=constant=>Ec+Ep=Ec₀+Ep₀<=>Ec-Ec₀+Ep-Ep₀=0<=>ΔEc+ΔEp=0
4.
[g]_SI=m/s²
[h]_SI=m
√[g]_SI*[h]_SI=√m²/s²=m/s=m*s⁻¹
5.Aplicam principiul al doilea al dinamicii:Vectorial:T+G=ma.Se alege o axa Ox in sensul de miscare si se proiecteaza relatia vectoriala.Scalar se obtine:T-mg=ma=>m(a+g)=T=>m=T/(a+g)=90/(2+10)=90/12=7,5 kg