Va rog!!!!! Un elev cumpara caiete la pretul de 2 lei si respectiv 4 lei bucata, cheltuind 120 de lei. stiind ca a cumparat 36 de caiete, calculati cate caiete a cumparat la 2 lei bucata si cate caiete a cumparat la pretul de 4 lei bucata.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
20
x - caiete de 2 lei
y - caiete de 4 lei
x + y = 36 x = 36 - y si inlocuim x in ecuatia de mai jos
2x + 4y = 120 => 2(36-y) + 4y = 120
72 -2y + 4y = 120 => 2y = 120 - 72
2y = 48 ; y = 24
x = 36 - 24 = 12
y - caiete de 4 lei
x + y = 36 x = 36 - y si inlocuim x in ecuatia de mai jos
2x + 4y = 120 => 2(36-y) + 4y = 120
72 -2y + 4y = 120 => 2y = 120 - 72
2y = 48 ; y = 24
x = 36 - 24 = 12
Mya7:
Multumesc frumos!
Răspuns de
2
a= nr. caiete cumparate cu 2 lei bucata,
b= ,, ,, ,, ,, 4 ,, ,,
=> a+b=36 adica a=36-b
adica: 2a+4b=120 (lei)
2(36-b)+4b=120
72-2b+4b = 120
2b = 120-72
b = 24 (buc} iar a = 36-24=12 (buc)
V. 24+12=36 (caiete)
12x2(lei)+24x4(lei)=24 lei + 96 lei =120 lei
b= ,, ,, ,, ,, 4 ,, ,,
=> a+b=36 adica a=36-b
adica: 2a+4b=120 (lei)
2(36-b)+4b=120
72-2b+4b = 120
2b = 120-72
b = 24 (buc} iar a = 36-24=12 (buc)
V. 24+12=36 (caiete)
12x2(lei)+24x4(lei)=24 lei + 96 lei =120 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă