Fizică, întrebare adresată de doreola, 9 ani în urmă

Vă rog ,urgent.....
Un schior cu masa de 60kg urcă cu o viteză constantă panta unui povîrniş cu lungimea de 160m,care formează cu orizontul un unghi de 30 de grade.Determină lucrul forței de greutate.(g=10m/s la pătrat)

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de liviu501515
1
Fg = mg = 60kg × 10N/kg = 600N
Ft = Fg sin 30⁰ =1/2 Fg = 300 N
L = Ft · d = 300N × 160m = 48 kJ.
Alte întrebări interesante