Chimie, întrebare adresată de matteostefan55, 8 ani în urmă

va roggg!!! dau coroană
Se amestecă 400 g soluție 10% sodă caustică, 400 g soluție 50% sodă caustică și 200 g apă. Calculați concentrația procentuală a soluției finale!​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mateimaria68
1

Răspuns:

100g sol..............1og soda

400g.......................md1

md1=10x400/100=40g

100g........................50g

400g.........................md2

md2=400x50/100=200g

ms=400+400+200=1000g

md=40+200=240

1000g.............................240g soda

100g..................................c

c=24

Explicație:

Alte întrebări interesante