Chimie, întrebare adresată de Miha971, 9 ani în urmă

Valoarea normală a calcemiei este cuprinsă între 9-11 mg%.Să se exprime în mmoli. (M calciu=40)

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de lumimo
7
1 mol = 1000 mmoli
1 mol Ca ................ 40 g
1 mmol Ca ............. 40 mg
calcemia: 9/40 .... 11/40=0.225-0.275% mmoli

Alte întrebări interesante