varog ajutati-ma se vede in poza de mai sus
Răspunsuri la întrebare
Explicație pas cu pas:
Pentru a rezolva aceste exerciții putem folosi regula de trei simplă, însă nu este obligatoriu. Prin urmare, am să rezolv decât prima problemă folosind această metoda.
PROBLEMA 5
- PAS 1. Aflăm suma cheltuită pe mere.
Întrebare: Dacă 1 kg de mere costă 4.90 lei, atunci cât vor costa 2 kg?
1 kg mere ............... 4.90 lei
2 kg mere ............... x lei
x = (2x4.90)/1 = 9.80 lei
Interpretare: 2 kg mere vor costa 9.80 lei.
- PAS 2. Aflăm suma cheltuită pe pere.
Întrebare: Dacă 1 kg de pere costă 7.50 lei, atunci cât vor costa 3 kg?
1 kg pere ............... 7.50 lei
3 kg pere ............... x lei
x = (3x7.50)/1 = 22.50 lei
Interpretare: 3 kg pere vor costa 22.50 lei.
- PAS 3. Aflăm suma cheltuită.
Suma cheltuită pe mere + suma cheltuită pe pere = 9.80 + 22.50 = 32.30 lei
=> în total vom plăti pentru cumpărături 32.30 lei.
PROBLEMA 6
- PAS 1. Aflăm suma cheltuită pe cărți.
=> 3 cărți x 22.60 lei/buc = 3x22.60 = 67.80 lei
- PAS 2. Aflăm suma cheltuită pe ciocolată.
=> 2 ciocolate x 8.90 lei/buc = 2x8.90 = 17.80 lei
- PAS 3. Aflăm suma rămasă.
=> Suma inițială - sumele cheltuite = 100 - 67.80 - 17.80 = 14.40 lei
=> în total vom rămâne cu 14.40 lei.
PROBLEMA 7
- PAS 1. Aflăm suma cheltuită pe cartofi.
=> 4 kg cartofi x 3.90 lei/kg = 4x3.90 = 15.60 lei
- PAS 2. Aflăm suma cheltuită pe roșii.
=> 5 kg roșii x 8.90 lei/kg = 5x8.90 = 44.50 lei
- PAS 3. Aflăm suma cheltuită pe ardei.
=> 3 kg ardei x 9.90 lei/kg = 3x9.90 = 29.70 lei
- PAS 4. Aflăm restul primit.
=> Suma inițială - sumele cheltuite = 100 - 15.60 - 44.50 - 29.70 = 10.20 lei
=> în total vom primi rest 10.20 lei.
Sper tare mult că ți-am fost de folos. Mult succes!