Vindetot are doua feluri de smîntîna de 20 lei/kg si de 12 lei/kg el a hotarît sa obtina amestecînd ambele feluri de smîntîna un al treilea fel la pretul de 14 lei/kg în ce raport trebuie sa amestice vindetot cele doua feluri de smîntîna
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
20a+12b=14(a+b)
20a+12b=14a+14b
6a=2b
3a=b
la 1 kg cu pretul de 20/kg lei trebuie sa adauge 3 kg cu pretul de 12 lei/kg
raportul este 1/3
verificare
1×20+3×12=20+36=56 lei
1+3 = 4kg
56 :4=14 lei/kg
20a+12b=14a+14b
6a=2b
3a=b
la 1 kg cu pretul de 20/kg lei trebuie sa adauge 3 kg cu pretul de 12 lei/kg
raportul este 1/3
verificare
1×20+3×12=20+36=56 lei
1+3 = 4kg
56 :4=14 lei/kg
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă