Vs=200l solutie CuSO4
Cp= 1%
¶=1,29 grame/ cm3
...
mCuSO4=?
YsOn:
pana la urma ce iti cere? numarul de moli? masa?...
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
p=ms/Vs =>ms=p*Vs ms=1,29g/ml*200000ml=258000g=258kg solutie CuSO4 c=md*100/ms => md=c*ms/100 md=1*258/100=2,58kg CuSO4
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă