(0,5p) 1. Într-un trapez lungimea bazei mari este de 24 cm. Dacă diferenţa dintre
lungimea bazei mari şi lungimea liniei mijlocii este de 5 cm, atunci lungimea
bazei mici este??
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
B = 24 cm
lm = (B + b)/2
B - (B + b)/2 = 5
B - B/2 - b/2 = 5
B/2 - b/2 = 5
B - b = 5*2 = 10
24 - b = 10
b = 24 - 10 = 14 cm
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă