(1) 6 pahare și 5 farfurii au costat 60 RON. 3 pahare și 11 farfurii au costat 81 RON .Cât costă un pahar? dar o farfurie ?dar 3 pahare și 3 farfurii? Vă rog prin metoda comparativă!!
(2) La o fermă 6 vaci și 15 oi consumă zilnic 180 de kg de fân. la o altă fermă 3 vaci și 15 oi consumă 30 de kg mai puțin. Câte kilograme de fân consumă o vacă și o oaie? prin metoda comparativă!!
Dau coroană!!!Am nevoie urgent!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
v=10 o=8
Explicație pas cu pas:
6 v+15 o=180
3 v+15 o=150
3 v=180-150
v=30:3
v=10
3•10+15 o=150
15 o=150-30
15 o=120
o=120:15
o=8
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă