1.Calculeati cantitatea de substanta de clor necesara la obtinerea clorurii de hidrogen cu cantitatea de substanta de 5 mol.Care este masa clorului?
2.Pornind de la apa,obtine acid clorhidric.Scrieti ecuatiile reactiilor respective.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
1) Cl₂+H₂=2HCl
Masa molara HCl=1*1+1*35.5=36.5g
1mol...................36.5
5moli..................x
x=36.5*5/1=182.5g HCl
y=masa de clor
y=182.5*35.5*2/2*36.5=177.5 g Cl₂
2)Metoda I
2H₂O=H₂+O₂
H₂+Cl₂=2HCl
Metoda II
3Cl₂+3H₂O=5HCl+HClO₃
Masa molara HCl=1*1+1*35.5=36.5g
1mol...................36.5
5moli..................x
x=36.5*5/1=182.5g HCl
y=masa de clor
y=182.5*35.5*2/2*36.5=177.5 g Cl₂
2)Metoda I
2H₂O=H₂+O₂
H₂+Cl₂=2HCl
Metoda II
3Cl₂+3H₂O=5HCl+HClO₃
Wizard48:
Imi place chimia.
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă