1. Care este numarul cu 239 mai mic decat diferenta dintre cel mai mare numar natural scris cu trei cifre diferite si numarul 529 ?
2. Suma a trei numere este 633 .Primul numar este 205 ,iar al doilea este 309. Afla al treilea numar Calculeaza in doua moduri.
3. Tabelul alaturat contine numarul de jucarii dintr-un magazin .Calculeaza
a) cu cat sunt mai multe papusi decat masinute;
b) cu cat este mai mic numarul papusilor decat cel al iepurasilor
c) cu cat este mai mare numarul iepurasilor decat cel al ursuletilor
Jucaria Numarul de jucarii
Papusi 234
masinute 126
iepurasi 524
ursuleti 415
4. Care numar este cu 153 mai mic decat suma numerelor cuprinse intre 236 si 240?
5. Primul numar este 143 , iar al doilea este 357.Afla al trilea numar ,stiimd ca suma celor trei numere este 627.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
1.)
Cel mai mare nr. de trei cifre diferite este 987.
Acum aflam diferenta dintre 987 si 529:
987-529=458
Aflam nr. cu 239 mai mic decat 458:
458-239=219
2.)
PRIMUL MOD:
a+b+c=633
a=205
b=309
Aplicam metoda cu nr. necunoscut+inlocuirea in operatie:
205+309+c=633
514+c=633
c=633-514
c=119
AL DOILEA MOD:
Stim primii doi termeni si suma.Al treilea nr. se afla prin scaderea celor trei termeni:
c=633-205-309
c=119
3.)
a) Aflam cu cat este mai mare nr. papusilor decat al masinutelor:
234-126=108
b) Calculam cu cat este mai mic nr. papusilor decat cel al iepurasilor:
524-234=290
c) Aflam cu cat este mai mare nr. iepurasilor decat cel al ursuletilor:
524-415=109
4.)
Aflam nr. necunoscut prin operatia de scadere:
714-153=561
5.)
Calculam cat este "c":
a+b+c=627
a=143
b=357
c=?
Acum inlocuim:
143+357+c=627
c=627-143-357
c=127
Verificare:
143+357+127=627
Sper ca ti-am fost de folos :)
Cel mai mare nr. de trei cifre diferite este 987.
Acum aflam diferenta dintre 987 si 529:
987-529=458
Aflam nr. cu 239 mai mic decat 458:
458-239=219
2.)
PRIMUL MOD:
a+b+c=633
a=205
b=309
Aplicam metoda cu nr. necunoscut+inlocuirea in operatie:
205+309+c=633
514+c=633
c=633-514
c=119
AL DOILEA MOD:
Stim primii doi termeni si suma.Al treilea nr. se afla prin scaderea celor trei termeni:
c=633-205-309
c=119
3.)
a) Aflam cu cat este mai mare nr. papusilor decat al masinutelor:
234-126=108
b) Calculam cu cat este mai mic nr. papusilor decat cel al iepurasilor:
524-234=290
c) Aflam cu cat este mai mare nr. iepurasilor decat cel al ursuletilor:
524-415=109
4.)
Aflam nr. necunoscut prin operatia de scadere:
714-153=561
5.)
Calculam cat este "c":
a+b+c=627
a=143
b=357
c=?
Acum inlocuim:
143+357+c=627
c=627-143-357
c=127
Verificare:
143+357+127=627
Sper ca ti-am fost de folos :)
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Geografie,
10 ani în urmă