1)Dacă 3 litri de lapte costă 17,40 lei află cât costă 5,5 litri de lapte.
2)Dacă în 100 litri de aer sunt 21 litri de oxigen,află câți litri de oxigen sunt în 550 litri de aer.
Vă rog să mă ajutați cu două ex. pt.sora mea
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
48
Regula de 3 simpla cu valori direct proportionale peste tot:
3l..... 17,40lei
5,5l...x lei
x = (17,40 × 5,5) ÷ 3 = 31,9 lei
Sau metoda 2:
3 litri costa 17,40 lei. Cat costa 1 litru?
1l = 17,40 ÷ 3 = 5,8 lei
Dar 5,5 litri?
5,8 * 5,5 = 31,9 lei
2)
100l aer . ..... 21l oxigen
550l aer ........ y l oxigen
y = 550×21 ÷ 100 = 115,5 litri
Sau metoda 2:
in 100l aer exista 21l oxigen. Dar intr-un litru de aer?
21l ÷ 100l = 0,21 l oxigen
Dar in 550l?
550 × 0,21 = 115,5 litri
3l..... 17,40lei
5,5l...x lei
x = (17,40 × 5,5) ÷ 3 = 31,9 lei
Sau metoda 2:
3 litri costa 17,40 lei. Cat costa 1 litru?
1l = 17,40 ÷ 3 = 5,8 lei
Dar 5,5 litri?
5,8 * 5,5 = 31,9 lei
2)
100l aer . ..... 21l oxigen
550l aer ........ y l oxigen
y = 550×21 ÷ 100 = 115,5 litri
Sau metoda 2:
in 100l aer exista 21l oxigen. Dar intr-un litru de aer?
21l ÷ 100l = 0,21 l oxigen
Dar in 550l?
550 × 0,21 = 115,5 litri
Utilizator anonim:
Mulțumesc
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă