O alchenă aciclică formează prin aditie
de Br2 un compus cu un continut hidrogen de 4,35%.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
CnH2n +Br2 = CnH2nBr2 are loc o reacție de aditie
Masa molară a derivatului dibromurat: M(CnH2nBr2)= (12n+2n+2x80) g/mol
Se observă : în (14n +160 )g derivat...................... 2ng hidrogen
dar în 100g ........................... 4,35g hidrogen
Am alcatuit o regula de trei simpla,in care egalez produsele de pe diagonale
4,35(14n+160)=2nx100-----> 60,9n +696=200n---> 139,1n=696 n=5
Formula va fi : C5H10Br2
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă