1. Doua robinete, curgand impreuna, pot umple un bazin in 8 ore . Cele doua robinete au fost deschise timp de doua ore, apoi s-a inchis primul robinet si bazinul s-a umplut in 18 ore de la inchiderea primului robinet . In cat timp poate sa umple bazinul fiecare robinet ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
sa zicem ca:
r1 e debitul robinetului 1 adica cati litri varsa pe ora
r2 e debitul robinetului 2
8h x (r1 + r2) = 2h x (r1 + r2) + 18h x r2 de unde rezulta ca:
18h x r2 = 6h x (r1 + r2)
3h x r2 =1h x (r1 + r2)
24h x r2 = 8h x (r1 + r2) asta inseamna ca robinetul r2 umple singur bazinul in 24 de ore
din ultima relatie rezulta ca:
8h x r1 = 16h x r2 ceea ce ne spune ca debitul robinetului r1 e dublu fata de r2
deci r1 umple bazinul in 12 ore
se reaminteste ca debitul este cantitatea de apa care curge in unitatea de timp [l/h]
sper ca ai priceput ceva
iti stau la dispozitie cu lamuriri suplimentare
pikaciulove:
de ce rezulta "18h x r2 = 6h x (r1 + r2)" ? n-am inteles
Alte întrebări interesante
Chimie,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă