1 kg de halva costa 10 lei...cat costa o jumate de kg?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
1kg...10lei
0,5kg...10/2
0,5kg...5lei
Răspuns de
0
1 kg .........10 lei
0,5 kg ......x lei
x = 0,5 × 10 / 1
x = 5 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă