1)Suma a trei numere este 729.
Primul este 137, iar al doilea este mai mare cu 43 decât al treilea. Aflați cele doua numere.
2)Suma a trei numere este 679.
Primul este cu 23 mai mare decât al doilea, iar al treilea este cu 57 mai mic decât primul. Aflați cele trei numere.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
1.
729-134=595
595+43=638
638:2=319 al 2-lea nr
319-43=276 al 3-lea nr.
2.a+b+c=679
b=a-23
c=a-57
a+a-23+a-57=679
3a=759
a=253
b=253-23=230
c=253-57=196
729-134=595
595+43=638
638:2=319 al 2-lea nr
319-43=276 al 3-lea nr.
2.a+b+c=679
b=a-23
c=a-57
a+a-23+a-57=679
3a=759
a=253
b=253-23=230
c=253-57=196
Răspuns de
1
1) a + b + c = 729
a = 137
b = c + 43
137 + c + 43 + c = 729
2c = 729 - 137 - 43
2c = 549
c = 549 : 2
c = 274,5
b = 274,5 + 43
c = 317,5
2) a + b + c = 679
a = b + 23
c = a - 57
c = b + 23 - 57
c = b - 34
b + 23 +b + b - 34 = 679
3b = 679 - 23 + 34
3b = 690
b = 690 : 3
b = 230
c = 253 - 57
c = 196
a = 230 + 23
a = 253
a = 137
b = c + 43
137 + c + 43 + c = 729
2c = 729 - 137 - 43
2c = 549
c = 549 : 2
c = 274,5
b = 274,5 + 43
c = 317,5
2) a + b + c = 679
a = b + 23
c = a - 57
c = b + 23 - 57
c = b - 34
b + 23 +b + b - 34 = 679
3b = 679 - 23 + 34
3b = 690
b = 690 : 3
b = 230
c = 253 - 57
c = 196
a = 230 + 23
a = 253
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă