14.Violeta cumpără 4 kg de cartofi și 3 kg de roșii platind 12 lei.Sa se afle cât costă 1 kg de cartofi știind că este de două ori mai ieftin decât 1 kg de roșii.
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
Răspuns:
1,2 lei costă un kilogram de cartofi
Explicație:
Fie c - prețul unui kilogram de cartofi și r - prețul unui kilogram de roșii
4c + 3r = 12
c = r : 2 → r = 2c
Înlocuim r în prima ecuație
4c + 3 × 2c = 12
4c + 6c = 12
10c = 12
c = 12 : 10
c = 1,2 lei
-Mihai
gabrielastan2005:
Mulțumesc mult!
Răspuns de
5
Răspuns:
4c+3r=12
c=r/2=>r=2c
4c+3×2c=12
4c+6c=12
c=12:10=>c=1,2 lei costa un kg de cartofi
r=2×1,2=>r=2,4 lei costa un kg de rosii
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă