15. Dacă 3 kg de portocale şi 5 kg de banane costă 39 lei, iar 5 kg de portocale şi 3 kg de banane
costă 33 lei, atunci un kilogram de portocale costăi
a. 6 lei;
b. 3 lei;
c. 9 lei;
d. 15 lei.
55 puncte
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
19
Răspuns:
b) 3lei
Explicație pas cu pas:
3kgp...5kgb...39 lei |x5
5kgp...3kgb...33lei |x3
--------------------------------------------
15kgp...25kgb...195
15kgp...9kgb...99lei scadem
----------------------------------------------------
16kg banabe=96 lei |:16
1kg banane=6 lei
33- 3 x 6 = 33-18=15(5kg portocale)
15:5=3 (lei un kilogram de banane)
Utilizator anonim:
ms
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă