2.135 Problemă: Un magnet cu masa de 50 g este lipit de o bară de oțel verticală. Pentru a-l deplasa uniform în jos este necesară forța de 1.5 N. Cu ce forță magnetul este atras de bară? Ce forță trebuie aplicată pentru a deplasa magnetul uniform pe bară vertical în sus? Coeficientul de frecare între magnet și bară? Rezolvarea completă vă rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
F2 – forţa necesară pentru a deplasa magnetul uniform in sus;
N – forţa cu care este atras magnetul de bară;
m1 – masa magnetului;
m – coeficientul de frecare;
F1 - forţa necesară pentru a deplasa magnetul uniform in jos;
G – forţa gravitatională;
Forţa F1 acţioneaza asupra magnetului vertical in jos şi îi confera o mişcare F2 uniforma.
F1 = Ffr – G = Nm1 – mg, de unde Nm1 F1 + mg => N = F1 + mg / m1 ;
Deci : N = 1,5N + 0,05kg * 10m/s2 / 0,2; N = 1,5N + 0,5N / 0,2 ; N = 2N / 0,2; N = 10N;
Însa forţa care ar acţiona asupra magnetului pentru ai oferi o mişcare uniformă, verticală in sus, este: F2 = Ffr + G = Nm1 + mg;
Deci: F2 = 10N * 0,2 + 0,05kg * 10m/s2 =2N + 0,5N = 2,5N
N – forţa cu care este atras magnetul de bară;
m1 – masa magnetului;
m – coeficientul de frecare;
F1 - forţa necesară pentru a deplasa magnetul uniform in jos;
G – forţa gravitatională;
Forţa F1 acţioneaza asupra magnetului vertical in jos şi îi confera o mişcare F2 uniforma.
F1 = Ffr – G = Nm1 – mg, de unde Nm1 F1 + mg => N = F1 + mg / m1 ;
Deci : N = 1,5N + 0,05kg * 10m/s2 / 0,2; N = 1,5N + 0,5N / 0,2 ; N = 2N / 0,2; N = 10N;
Însa forţa care ar acţiona asupra magnetului pentru ai oferi o mişcare uniformă, verticală in sus, este: F2 = Ffr + G = Nm1 + mg;
Deci: F2 = 10N * 0,2 + 0,05kg * 10m/s2 =2N + 0,5N = 2,5N
seversever1:
Mersi
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă