2 kg de pere au acelaşi preţ ca 3 kg de mere. Cu 27 de lei s-au cumpărat 6 Kg de pere. Cât costă un kilogram de mere? Vă rooog e urgent !!! Dacă mă ajutați cât mai repede posibil primiti 5 stele...
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg pere..................3 kg mere
6 kg pere.................9 kg mere
27 lei : 9 = 3 lei costa 1 kg de mere
Răspuns de
1
Răspuns:
2kg pere=3kg mere
27 lei=6 kg pere
1 kg pere=27:6=4,5
3 kg mere=4,5×2=9
1 kg mere=9:3=3
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă