2. Pentru 4 baloane şi 3 acadele Miruna plăteşte 18 lei, iar pentru 4 acadele şi 3 baloane, plăteşte 17 lei. Cât va plăti pentru 4 acadele şi 4 baloane?
Dau coroana!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
folosim metoda comparației.
4b.......3a.........18 lei l înmulțit cu 3
3b.......4a.........17 lei l înmulțit cu 4
12b......9a.......54 lei
12b......16a.........68lei
7 acadele= 68lei - 54 lei = 14 lei
1 acadea= 14 lei : 7= 2 lei
4 baloane + 3×2 lei = 18 lei
4 b + 6 lei = 18 lei
4 b = 18 lei - 6 lei = 12 lei
1 balon= 12 lei : 4= 3 lei
4 baloane și 4 acadele= 4× 3lei + 4× 2 lei = 20 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă