2. Un laborant a măsurat 25 ml solutie de hidroxid de sodiu cu densitatea 1,2 g/ml şi partea
de masă a NaOH egală cu 20%, a trecut-o in balonul cotat cu volum de 1000 ml și a adus
volumului solutiei pînă la cotă. a) Calculează concentratia molară a hidroxidului de sodiu in
solutia obtinută. b) Determină dacă această solutie poate fi utilizată pentru scoaterea petelor de
pe tesatură de matase, ştiind că la concentratii mai mari de 0,1 mol/1 are loc deteriorarea fibrelor
tesăturii.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
ro=m/v---->ms= roxv= 1,2g/mlx25ml=30g solutie
c=mdx100/ms---> md= 20x30/100g= 6gNaOH
niu= m/M= 6g/40g/mol= 0,15molNaOH
cei 0,15mol aflati in 25ml solutie initiala se regasesc, dupa trecerea in balonul cotat, in 1oooml-sol.--> conc. molara este 0,15 mol/l
ea este mai mare ca 0,1mol/l
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă