Chimie, întrebare adresată de sabrimaria, 10 ani în urmă

200g de acid sulfuric cu concentratia 4,9 reactioneaza cu fierul.Calculati masa de fier consumata si volumul de gaz degajat.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de valentinaeremia
1
 H2SO4+Fe=FeSO4 +H2
200 g.....100%
 xg .......4,9%
xg=4,9*200/100=9.8g (masa pura de H2SO4)
aflam m (Fe)
m (Fe)=m(H2SO4)*M(Fe)/Mr(H2SO4)
m(fe)=9,8*56/98=5,6 g
V(h2)=m(fe)*Vmolar/Mr(fe)
V (H2)=5,6*22,4/56=2,24 l
Alte întrebări interesante