3,4 g Azotat de Argint(Ag NO3) se dizolva in 36,6 grame apa(H2O)
Soluția rezultata se amesteca cu solutie de Clorura de sodiu(Na Cl) de concentratie 20% .se cere:
1.Sa se calculeze masa si concentratia solutiei Ag NO3.
2.Nr.de moli de Na Cl consumati si masa solutiei de Na Cl utilizată
3.Masa precipitatului rezultat
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
23
a) ![c= \frac{md}{ms} *100=[tex] \frac{3.4}{3.4+36.6}*100= \frac{340}{40}=8.5 % c= \frac{md}{ms} *100=[tex] \frac{3.4}{3.4+36.6}*100= \frac{340}{40}=8.5 %](https://tex.z-dn.net/?f=c%3D+%5Cfrac%7Bmd%7D%7Bms%7D+%2A100%3D%5Btex%5D+%5Cfrac%7B3.4%7D%7B3.4%2B36.6%7D%2A100%3D+%5Cfrac%7B340%7D%7B40%7D%3D8.5+%25++)
ms=3.4+36.6=40 g sol AgNO3
b)AgNO3 + NaCl -> NaNO3+AgCl
170 g AgNO3.........58.5 g NaCl
3.4..........................x g NaCl


nr moli NaCl = 5.85/58.5=0.1 moli
c)precipitat: AgCl
170 g AgNO3............143.5 g AgCl
3.4 g AgNO3..............y g AgCl
precipitat
ms=3.4+36.6=40 g sol AgNO3
b)AgNO3 + NaCl -> NaNO3+AgCl
170 g AgNO3.........58.5 g NaCl
3.4..........................x g NaCl
nr moli NaCl = 5.85/58.5=0.1 moli
c)precipitat: AgCl
170 g AgNO3............143.5 g AgCl
3.4 g AgNO3..............y g AgCl
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Arte,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă