Matematică, întrebare adresată de elenailisei5, 8 ani în urmă

. 3. (Metoda comparației) lon a cumpărat 3 kilograme de zahăr şi 2 kilograme de făină pentru care a plătit 24 lei. Andrei a cumpărat 5 kilograme de zahăr şi 3 kilograme de făină pentru care a plătit 39 lei. a) Este posibil ca 1 kilogram de zahăr să coste 4 lei iar 1 kilogram de făină 6 lei? Justifică răspunsul dat. b) Calculează cât costă 1 kilogram de zahăr şi 1 kilogram de făină.

vă rog revedere ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de tipleairina143
3

3 kg. zahar........2kg. faina.......24lei/×5

5kg. zahar..........3kg.faina........39lei/×3

(pentru a egala kg. de zahar înmulțim relațiile prima cu 5 și a doua cu 3)

15kg.zahar.........10kg.faina........120lei

15kg.zahar.........9kg.faina.........117lei

10-9=1kg faina

120-117=3lei

•1kg faina=3lei

(acum luam prima relație și aflam cat costa kg. de faina)

5kg.zahar..........3×3=9lei.............39lei

5kg.zahar=39-9

5kg.zahar=30lei

1kg. zahar=30:5

•1kg. zahar=6lei

a)Un kg. de zahar nu poate costa 4 lei,dar nici un kg. de faina nu poate costa 6 lei deoarece ar da un alt pret.

b)1kg. faina=3 lei

1kg. zahar=6lei

Sper sa fie bine și ca te-am ajutat!


elenailisei5: mulțumesc
tipleairina143: Cu placere!
elenailisei5: o să ți dau coroana Când va apărea pentru că mie nu mi apare acuma
tipleairina143: ok
elenailisei5: ok
tipleairina143: Mulțumesc pentru ca mi-o dai
elenailisei5: Cu plăcere
Alte întrebări interesante