. 3. (Metoda comparației) lon a cumpărat 3 kilograme de zahăr şi 2 kilograme de făină pentru care a plătit 24 lei. Andrei a cumpărat 5 kilograme de zahăr şi 3 kilograme de făină pentru care a plătit 39 lei. a) Este posibil ca 1 kilogram de zahăr să coste 4 lei iar 1 kilogram de făină 6 lei? Justifică răspunsul dat. b) Calculează cât costă 1 kilogram de zahăr şi 1 kilogram de făină.
vă rog revedere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
3 kg. zahar........2kg. faina.......24lei/×5
5kg. zahar..........3kg.faina........39lei/×3
(pentru a egala kg. de zahar înmulțim relațiile prima cu 5 și a doua cu 3)
15kg.zahar.........10kg.faina........120lei
15kg.zahar.........9kg.faina.........117lei
10-9=1kg faina
120-117=3lei
•1kg faina=3lei
(acum luam prima relație și aflam cat costa kg. de faina)
5kg.zahar..........3×3=9lei.............39lei
5kg.zahar=39-9
5kg.zahar=30lei
1kg. zahar=30:5
•1kg. zahar=6lei
a)Un kg. de zahar nu poate costa 4 lei,dar nici un kg. de faina nu poate costa 6 lei deoarece ar da un alt pret.
b)1kg. faina=3 lei
1kg. zahar=6lei
Sper sa fie bine și ca te-am ajutat!
elenailisei5:
mulțumesc
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă