Matematică, întrebare adresată de alinaboncea, 8 ani în urmă

3
Un pix costă 8 lei. Mama cumpără 3 pixuri. Câți lei va plăti?
Rezolvă prin adunare repetată, apoi prin înmulțire.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de madalinaelenamihalac
23

Răspuns:

8+8+8=16+8=24 lei

8×3=24 lei

24 lei costa 3 pixuri

Alte întrebări interesante