34Un tren a parcurs distanţa de 156 km în 4 ore. Un automobil a avut nevoie cu o oră mai puţin pentru a parcurge aceeaşi distanţă. A cui viteză este mai mare şi cu cît?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
automobil = 156 km/3h =52 km/h
tren = 156km/4h = 39 km/h
52-39=13 km
Automobilul merge cu 13 km/h mai repede ca trenul.
here4u:
nu poti sa spui ca merge cu 13 km mai repede, merge cu 13 km/h mai repede
Răspuns de
0
tren: 156km in 4 ore => v=156/4 =39 km/h
auromobil: 156km in 3 ore => v=156/3 = 52 km/h
viteaza automobilului este mai mare, cu 52-39= 13 km/h
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Evaluare Națională: Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă