Matematică, întrebare adresată de andremiau, 9 ani în urmă

3pulovere......4bluze......239lei
4pulovere......4bluze......284lei

DAU COROANNAAAAA !!!CU INTREBARI


FATASECRETA1: Dar ce tb sa afli???
FATASECRETA1: Alo
CosmoteRo: cat costa 0 bluza si un pulovar?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de CosmoteRo
1
3p+4b=239 lei
4p+4b=284 lei
----------------------
  3p=45
p=15 lei costa un pulovar

Cat costa o bluza?
3x15+4b=239
45+4b=239
4b=239-45
4b=194
b=48,5 lei

andremiau: MULTUMESC!
Răspuns de vaninageorgianp4rlog
3
3pulovere......4bluze......239lei
4pulovere......4bluze......284lei
.....................................................
4 pulovere - 3 pulovere = 284lei - 239lei
1 pulover = 45 lei

3 pulovere+ 4 bluze = 239 lei
3 x 45 lei + 4 bluze = 239 lei
4 bluze = 239 lei -  135 lei = 104 lei
1bluza = 104 lei : 4 = 26 lei

Alte întrebări interesante