4.Calculati
a) numărul de moli corespunzător la
-100g Al(OH)3,
3,5 g HNO (acid azotic)
b)Cáte grame corespund la 2 moli Ca(OH)2
(H-1, O=16, Al=27, N=14, , Ca=40, )
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
a.
n= m : M
M= 27 + 3.16 + 3= 78------>78g/moli Al(OH)3
n= 100g : 78g/moli = 1,28 moli Al(OH)3
MHNO3= 1+14 + 3.16= 63-------> 63g/moli
n= 3,5g : 63g/moli=0,0055 moli HNO3
b.
m= n . M
MCa(OH)2= 40 + 2.16 +2= 74------> 74g/moli
m= 2moli .74g/moli= 148 g Ca(OH)2
adinaandries8:
Mulțumesc mult!!
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă