Matematică, întrebare adresată de antochicatalina9, 8 ani în urmă

4 sticle de lapte si 3 sticle de iaurt costa 38 de lei,iar 8 sticle de lapte si 2 de iaurt costa 46 de lei. atunci o sticla de iaurt costa....lei.(va rog cu tot cu rexolvare)​


antochicatalina9: rezolvare

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de madalin01vaicar
8

Răspuns:

7,5 lei

Explicație pas cu pas:

vom nota cu "l" pretul unei sticle de lapre si cu "i" pretul unei sticle de iaurt.

4l+3i=38

8l+2i=46

----------------------

i=?

4l+3i=38 /*2

=>8l+6i=76

8l+2i=46

---------------- Scadem

8l+6i-8l-2i=76-46

4i=30 => i=30/4 => i=7,5 lei

Răspuns de HawkEyed
12

Răspuns:

  • 7,5 lei costa o sticla de iaurt

Explicație pas cu pas:

4 sticle/lapte .............. 3 sticle/iaurt .................... 38 lei    / x2

8 sticle/lapte .............. 2 sticle/iaurt .................... 46 lei

8 sticle/lapte .............. 6 sticle/iaurt .................... 76 lei    

8 sticle/lapte .............. 2 sticle/iaurt .................... 46 lei

                             6-2=4sticle/iaurt................ 76-46=30 lei

30 : 4 = 7,5 lei costa o sticla de iaurt

Alte întrebări interesante