5 kg de mere costă 45 lei Câte kilograme de mere se pot cumpăra 72 lei
Va rog ajutor
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
Explicație pas cu pas:
45 lei :5kg =9kg mere
72lei :9kg =8kg
ciupefoto:
gesit
Răspuns de
4
Răspuns:
8
Explicație pas cu pas:
5 kg mere..........45lei
? kg mere...........72 lei
1.Cât costă un kg de mere?
45:5=9 lei
2.Câte kg de mere putem cumpăra de 72 lei?
72:9=8 kg
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă