Matematică, întrebare adresată de vladalungu2011, 8 ani în urmă

5 kg de mere costă 45 lei Câte kilograme de mere se pot cumpăra 72 lei

Va rog ajutor​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mimihalcea10
4

Explicație pas cu pas:

45 lei :5kg =9kg mere

72lei :9kg =8kg


ciupefoto: gesit
ciupefoto: gresit
Răspuns de daniel201793
4

Răspuns:

8

Explicație pas cu pas:

5 kg mere..........45lei

? kg mere...........72 lei

1.Cât costă un kg de mere?

45:5=9 lei

2.Câte kg de mere putem cumpăra de 72 lei?

72:9=8 kg

Alte întrebări interesante