5 nu il stiu,va rog ajutati-ma!
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
a) d=87+19=106
c=d-36=106-36=70
b=70*3=210
a=b:2=210:2=105
b) d=294:4=73,5
c=d*c=73,5*4=294
b=c-29=294-29=265
a=b+304=265+304=569
c=d-36=106-36=70
b=70*3=210
a=b:2=210:2=105
b) d=294:4=73,5
c=d*c=73,5*4=294
b=c-29=294-29=265
a=b+304=265+304=569
Răspuns de
1
d-19=87
d=87+19
d=106
c+36=d
c+36=106
c=106-36
c=70
b:3=c
b:3=70
b=70•3
b=210
a•2=b
a•2=210
a=210:2
a=105
d•6=294
d=294:6
d=49
c:4=d
c:4=49
c=49•4
c=196
b+29=c
b+29=196
b=196-29
b=167
a-304=b
a-304=167
a=167+304
a=471
Sper ca te-am ajutat!
d=87+19
d=106
c+36=d
c+36=106
c=106-36
c=70
b:3=c
b:3=70
b=70•3
b=210
a•2=b
a•2=210
a=210:2
a=105
d•6=294
d=294:6
d=49
c:4=d
c:4=49
c=49•4
c=196
b+29=c
b+29=196
b=196-29
b=167
a-304=b
a-304=167
a=167+304
a=471
Sper ca te-am ajutat!
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Ed. tehnologică,
9 ani în urmă