6.6 kilograme de mere costă 18 lei. Cât costă 7 kg de mere? Dar 11 kg de mere?
Repede va rog,doar 6,7,8
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
6 kg............................18 lei
1 kg.............................18 lei : 6 = 3 lei
7 kg............................7 x 3 lei = 21 lei
11 kg............................11 x 3 = 33 lei
Răspuns de
0
6,6=18lei
1kg=18:6,6=2,72
7kg=2,72•7= 19,04
1kg=18:6,6=2,72
7kg=2,72•7= 19,04
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă