Matematică, întrebare adresată de poanav2003gmailcom, 8 ani în urmă



6.6 kilograme de mere costă 18 lei. Cât costă 7 kg de mere? Dar 11 kg de mere?


Repede va rog,doar 6,7,8

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de carmentofan
0

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

6 kg............................18 lei

1 kg.............................18 lei : 6 = 3 lei

7 kg............................7 x 3 lei = 21 lei

11 kg............................11 x 3 = 33 lei

Răspuns de sofyyaaxx
0
6,6=18lei
1kg=18:6,6=2,72
7kg=2,72•7= 19,04
Alte întrebări interesante