6 kg mere costa 124
a)Cat costa 18 kg mere?
b)Cate kg mere cumpăram cu 56 lei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
6kg mere....................124 lei
1kg...............................x=20,666lei
a) 6kg mere...................124 lei
18kg mere......................x=18*124/6= Calculeaza!
b) 20,666lei................1kg mere
56lei............................x=2,7 kg mere
1kg...............................x=20,666lei
a) 6kg mere...................124 lei
18kg mere......................x=18*124/6= Calculeaza!
b) 20,666lei................1kg mere
56lei............................x=2,7 kg mere
Răspuns de
1
cat costa kg de mere?
6 kg mere....................124 lei
1 kg...............................x lei
x=(124×1):6 = 20,666 lei kg mere
a) 6 kg mere...................124 lei
18 kg mere......................x
x=(18×124):6=372 lei
sau daca 6 kg costa 124.....atunci 18 ( care se vede ca inseamna de 3 ori mai mult, 6×3=18) atunci 18 kg costa: =124 ×3=372 lei
b) 20,666 lei................1kg mere
56 lei..................x kg
x=(56×1):20,6666
x=2,7096 kg
=2,7 kg mere cumparam cu 56 de lei
6 kg mere....................124 lei
1 kg...............................x lei
x=(124×1):6 = 20,666 lei kg mere
a) 6 kg mere...................124 lei
18 kg mere......................x
x=(18×124):6=372 lei
sau daca 6 kg costa 124.....atunci 18 ( care se vede ca inseamna de 3 ori mai mult, 6×3=18) atunci 18 kg costa: =124 ×3=372 lei
b) 20,666 lei................1kg mere
56 lei..................x kg
x=(56×1):20,6666
x=2,7096 kg
=2,7 kg mere cumparam cu 56 de lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Ed. tehnologică,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă