Matematică, întrebare adresată de iuliagabrielam, 9 ani în urmă

6 kg mere costa 124
a)Cat costa 18 kg mere?
b)Cate kg mere cumpăram cu 56 lei

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de moonlight01
1
6kg mere....................124 lei
1kg...............................x=20,666lei

a) 6kg mere...................124 lei
18kg mere......................x=18*124/6= Calculeaza!

b) 20,666lei................1kg mere
56lei............................x=2,7 kg mere

Răspuns de icecon2005
1
cat costa kg de mere?

6 kg mere....................124 lei
 1 kg...............................x lei

x=(124×1):6 = 20,666 lei kg mere

a) 6 kg mere...................124 lei
  18 kg mere......................x

x=(18×124):6=372 lei

sau daca 6 kg costa 124.....atunci 18 ( care se vede ca inseamna de 3 ori mai mult, 6×3=18)  atunci 18 kg costa:  =124 ×3=372 lei

b) 20,666 lei................1kg mere
           56 lei..................x kg

     x=(56×1):20,6666

     x=2,7096 kg

=2,7 kg mere cumparam cu 56 de lei
Alte întrebări interesante