Matematică, întrebare adresată de papisana, 9 ani în urmă

8,5 kilograme de cartofi costa 20,4 lei cit costa 12 kg de cartofi?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de YukiCross
4
8.5kg......20.4lei
12kg.......x
rezolvare
x=12*20.4/8.5=20.8

verutad: nu e corect
YukiCross: dc nu? gandeste logic ca asai e problema cu raport
papisana: dar spunemi tu te rog
YukiCross: pai eu am dat deja raspunsul meu de la yuki cross
YukiCross: raspunsul nu e 20.8 dar 28.8
YukiCross: am gresit
verutad: e cu raport??am crezut ca trebuie de impartit 20,4 la 8,5 ca sa aflam 1 kg de cartofi si peurma sa imultim acest nr. cu 12
YukiCross: poti si asa dar cu raport e mai usor
verutad: mie mie mai usor asa nu trebuie sa te gindesti mult)
YukiCross: cum doresti )))))
Răspuns de samanthalaurrie
4
8,5 kg cartofi costa 20,4
Deci trebuie sa aflam cat costa un kilogram.
Impartim pretul la numarul de kilograme ca sa stim pretul unui kilogram:
20,4 / 8,5 = 2,4 lei (kilogramul)
Acum nu ramane decat sa faci  pretul unui kilogram (2,4) inmultit cu numarul de kilograme (12) : 2,4 * 12 = 28,8
Poate e complicat de inteles pentru ca e cu virgula dar trebuie sa-ti faci o logica simpla.
Daca ai 2 pere si pretul celor 2 e de 4 lei vei sti ca trebuie sa imparti 4 la 2 ca sa-ti dea 2 lei pe o singura para. Si deci pentru 5 pere e pretul inmultit cu 5.
Incearca sa intelegi logica, astfel o sa stii si la lucrare.
Alte întrebări interesante