a)7,5 kg de mere costa 3,75 lei. Cat costa 2,75 kg de mere de aceeasi calitate?
b)Suma a doua fractii zecimale este 18,054.Sa se afle fractiile stiind ca una este de 5 ori mai mare decat cealalta.
c) 3 pungi de paste fainiase coasta 25,8 lei.Cat costa 4 pungi de pasti fainoase de aceeasi calitate ? Dar 5 pungi?
Va rog dau 10-15 puncte si coroana
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
pentru a afla cat costa un kg
7,5:3,75=2
pentru a afla cat costa 2,75 kg
2x2,75=5,5
7,5:3,75=2
pentru a afla cat costa 2,75 kg
2x2,75=5,5
alexmysulica:
pentru a.si iti dau si pentru c
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă