a) 87,23 + 15,24 -13,563 =?
b) 1,753 * 100 + 12,35 * 10=?
c) 2,3 * 1,2 + 1,4 =?
d) 343,2 : 15 + 14,7 :2 =?
Cine mă poate ajuta ?
{ calcule făcute treptat , nu doar rezultatul ! }
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
a) 87,23 + 15,24 = 102,47
102,47 - 13,563 = 88,907
b) 1,753 x 10 = 17,53
12,35 x 10 = 123,5
17,53 + 123,5 = 141,03
c) 2,3 x 1,2 = 2,76
2,76 + 1,4 = 4,16
d) 343,2 : 15 = 3432 : 150 = 22,88
14,7 : 2 = 147 : 2 = 73,5
22,88 + 73,5 = 96,38
102,47 - 13,563 = 88,907
b) 1,753 x 10 = 17,53
12,35 x 10 = 123,5
17,53 + 123,5 = 141,03
c) 2,3 x 1,2 = 2,76
2,76 + 1,4 = 4,16
d) 343,2 : 15 = 3432 : 150 = 22,88
14,7 : 2 = 147 : 2 = 73,5
22,88 + 73,5 = 96,38
Răspuns de
1
a)87,23+15,24-13,563
=87,23+15,24=102,47
=102,47-13,563=88,907
b)1,753•100+12,35•10
=1,753•100=175,300
=12,35•10=123,5
=173,300+123,5
=296,8
c)2,3•1,2+1,4
=2,3•1,2=2,76
=2,76+1,4=4,16
=2,76+4,16
=6,92
d)343,2:15+14,7:2
=343,2:15=22,88
=14,7:2=7,35
=22,88+7,35
=30,23
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă